Czyszczenie laserowe zabytkowych powierzchni to zaawansowany proces, w którym kluczową rolę odgrywa precyzyjny dobór urządzeń oraz parametrów wiązki laserowej.
Prace czyszczące przy drogocennej, historycznej materii mogą zostać wykonywane wyłącznie laserami pozwalającymi na pełną kontrolę nad procesem oczyszczania, a usuwanie zabrudzeń musi odbywać się w sposób selektywny zachowując integralność wrażliwych materiałów.
Przy czyszczeniu laserowym zachodzi zjawisko ablacji. Odpowiednia długość fali promieniowania laserowego oraz optymalne parametry procesu sprawiają, że światło wyemitowane ze źródła laserowego, zostaje pochłonięte przez nawarstwienia (brud) znajdujące się na czyszczonej powierzchni. Po oderwaniu cząsteczek przylegających do podłoża, promieniowanie laserowe nie dociera głębiej do wnętrza materiału, dzięki temu możliwe jest czyszczenie bez istotnej ingerencji w powierzchnię oraz bez jej uszkodzenia.
Istota i powodzenie całego procesu oczyszczania za pomocą ablacji laserowej polega na doborze odpowiedniej długości fali światła oraz parametrów wiązki lasera zarówno do czyszczonej powierzchni, jak i usuwanych zabrudzeń. Jest to nie lada wyzwanie i wymaga wiedzy z zakresu konserwacji zabytków, inżynierii materiałowej, jak również umiejętności i doświadczenia operatora.
Czyszczenie w konserwacji zabytków musi odbywać się wyłącznie za pomocą laserów wielomodowych i impulsowych. Są to urządzenia o dużej energii impulsu które swoją pełną gęstość mocy osiągają przy niskich częstotliwościach i kalibrowane są w taki sposób, aby nie wprowadzać zbyt dużych temperatur do procesów czyszczenia.