Q & A

FAQ

Q & A - najczęściej zadawane pytania

Firma Rontech przygotowała dla Państwa zestaw najczęściej zadawanych pytań dotyczących naszych usług czyszczenia suchym lodem oraz czyszczenia laserem. Aby ułatwić dostęp do najważniejszych informacji, stworzyliśmy specjalną sekcję FAQ, gdzie znajdą Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące procesu czyszczenia, jego skuteczności, kosztów oraz korzyści wynikających z obu technologii. Jeśli zastanawiają się Państwo, która metoda będzie najlepsza dla Waszych potrzeb, jakie są różnice pomiędzy nimi, oraz w jakich branżach można je zastosować – serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem. Rontech jest do Państwa dyspozycji, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i doradzić najlepsze rozwiązania. FAQ dostępne jest na naszej stronie.

Tematyka dla technologii czyszczenia suchym lodem

Czyszczeniem suchym lodem zajmujemy się prawie 10 lat. Obok czyszczenia laserowego, to nasza podstawowa działalność.
Mamy doświadczenie oparte na realizacjach w wielu zakładach i w różnych branżach. Pracujemy ciągle w tym samym wąskim składzie rozszerzając nieustannie swoje doświadczenie. To ono pomaga nam sprostać trudnym wyzwaniom w wymagającym świecie przemysłu. Nieustannie uczymy się przy każdej kolejnej realizacji, jak czyścić skomplikowane maszyny i unikatowe, bardzo kosztowne linie technologiczne.

Praca w wąskim i doświadczonym składzie daje nam ogromną przewagę konkurencyjną, a klientom zapewnia bezpieczeństwo i brak chaosu w normalnym jego funkcjonowaniu.
Nasz park maszyn, to już dawno nie są standardowe maszyny czyszczące suchym lodem. Stosujemy własne, autorskie rozwiązania, a know-how jakie wypracowaliśmy wspomaga nas przy coraz bardziej wymagających realizacjach.

Sposób czyszczenia dopasowujemy do konkretnych prac, tak aby nie uszkodzić materii czyszczonej. Stosujemy specjalistyczne dysze, a parametry czyszczenia dopasowujemy w zależności od stopnia zabrudzenia i rodzaju czyszczonej materii lub powierzchni.

Pracujemy na sprzęcie, który jest naszą własnością i poddawany jest przeglądom po każdej realizacji, tak aby za każdym razem zapewniać wysokiej jakości usługę przy kolejnych realizacjach.
Nie obiecujemy „gruszek na wierzbie” a tylko realne możliwości.

Oto najważniejsze zalety czyszczenia suchym lodem:

  • czyszczenie w miejscu eksploatacji i natychmiastowe wznowienie pracy czyszczonych urządzeń,
  • brak agresywnej chemii i rozpuszczalników pozostawiających ślady i ingerujących w strukturę czyszczonej powierzchni,
  • całkowicie sucha metoda czyszczenia dodatkowo odtłuszczająca czyszczone elementy co hamuje osadzanie się wtórne zanieczyszczeń,
  • brak odpadów wtórnych,
  • bez użycia wody, co za tym idzie brak wilgoci,
  • brak nośników bakterii bo czyszczenie przeprowadzane jest beztlenowo,
  • bezdotykowo, nieinwazyjnie i bez właściwości ściernych,
  • bezpieczeństwo dla wrażliwych elementów jak uszczelnienia, elektronika, pneumatyka, czujniki etc.,
  • posługujemy się metodą bezwonną, nietoksyczną, niepalną (brak zastosowania substancji łatwopalnych) i aseptyczną (likwiduje zagrzybienia oraz bakterie Salmonelli, Ecoli i Listerii).

Tak, czyścimy wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne: rozdzielnice, silniki, generatory, transformatory, serwery, automatykę przemysłową, trasy kablowe, styczniki, listwy zaciskowe, układy elektroniczne, przewody, znaczniki itp.
Zastosowanie autorskich rozwiązań niskociśnieniowych oraz specjalistycznych dysz pozwala nam na czyszczenie delikatnych elementów elektronicznych, sensorów, sterowników, falowników, softstartów oraz izolacji na przewodach likwidując tym samym powstawanie tzw. efektu „prądów błądzących” oraz minimalizując przegrzewanie się komponentów w wyniku mikrozwarć spowodowanych zanieczyszczeniami.

Z reguły, metoda jaką wypracowaliśmy, nie wymaga wyłączania maszyn. Dzięki temu, urządzenia mogą być czyszczone w trakcie normalnej pracy, co minimalizuje kosztowne przestoje. Natomiast jeśli z jakiegoś powodu linie technologiczne należy zatrzymać na czas czyszczenia, to po czyszczeniu, urządzenia mogą być natychmiast uruchomione przystąpić do produkcji.

Możemy też czyścić urządzenia energetyczne pod napięciem, ponieważ medium jakiego używamy nie przewodzi prądu.

Główne zalety to brak potrzeby rozbierania i zatrzymywania urządzeń na czas czyszczenia, a ze względu na zastosowane medium czyszczące nie mamy odpadu wtórnego i natychmiast po czyszczeniu możemy wznowić pracę czyszczonych urządzeń.

Tak. Wielokrotnie w czasie czyszczenia okazywało się, że docieramy w niedostępne „gołym okiem” części maszyn, które po oczyszczeniu i dokładnej inspekcji ujawniały nieprawidłowości. Ich wczesne wykrycie i szybka reakcja działów utrzymania ruchu pozwala uniknąć drogich, awaryjnych przestojów. Ponadto przy czyszczeniu wielu urządzeń energetycznych, praktycznie zawsze obserwowano obniżenie ich temperatury pracy. Ma to ogromny i zasadniczy wpływ na żywotność tych urządzeń, które często projektowane są z bardzo niewielkim zapasem. Przekroczenie temperatury znacznie w takich przypadkach skraca ich żywotność.

Mamy prawie 10-letnie doświadczenie w czyszczeniu suchym lodem i ten rodzaj usługi jest obok czyszczenia laserowego jednym z główniejszych działań jakie stosujemy. W związku z tym nie rozpraszamy swojej uwagi na wiele różnych usług w myśl porzekadła „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”.

Wiele firm usługowych traktuje czyszczenie suchym lodem jako dodatek do swojego portfolio usług i w związku z tym nie posiadają tak dużego doświadczenia ponieważ tego rodzaju zleceń mają stosunkowo mało.

My działamy, a nie obiecujemy.

Tak. Czyścimy każdego rodzaju wymienniki ciepła z zewnątrz. Głównym atutem naszego czyszczenia, jest fakt, że w większości przypadków nie ma potrzeby demontowania wentylatorów, przez co proces czyszczenia jest dość szybki. Nie ma też znaczenia grubość pakietu całego wymiennika. Nie ma również znaczenia czy jego konstrukcja jest aluminiowa czy stalowa.

Kolejną zaletą jest fakt, że czyścimy na sucho, bez wody i chemii, co ogranicza czas na wysuszenie wymienników, które mogą natychmiast podjąć pracę po czyszczeniu. Jedynie, jeśli wymiennik (jego lamelki) jest już zakamieniony w znacznym stopniu i brak jest już drożności, to nasza metoda może się już nie sprawdzić. Prosimy jednak śmiało się z nami kontaktować w celu konsultacji. Jest wiele rozwiązań technicznych dla rozwiązania tego typu problemów.

Przede wszystkim musimy dokładnie poznać potrzebę klienta oraz ustalić, czy jesteśmy w stanie pomóc.

W tym celu przy pierwszym kontakcie zadajemy szereg pytań z reguły tych o pogłębionej tematyce technicznej a także prosimy o podesłanie zdjęć i orientacyjnych wymiarów urządzeń, które mają być czyszczone.

Czasami musimy osobiście dokonać wizji lokalnej. Generalnie, musimy jak najprecyzyjniej ustalić na czym zależy zleceniodawcy. To kluczowy proces. Każdy ma inne potrzeby i ma inną perspektywę oceny zlecanych prac. Staramy się zawsze wyjść naprzeciw wyzwaniom, ale czasami też musimy dla dobra klienta znaleźć kompromis pomiędzy ceną i jakością. Im lepiej wspólnie omówimy potrzebę i zakres działań, tym lepiej zrealizujemy zadanie dla dobra klienta.

Kolejny etap to przygotowanie oferty w oparciu o w/w działania. Zazwyczaj trwa to około 2 dni.

Tak, czyszczenie z wykorzystaniem naszych maszyn i naszego „know how” jest bezpieczne nawet dla delikatnych powierzchni. Ponieważ stosujemy metodę, która jest nieabrazyjna (nieuszkodzeniowa), sucha i jest bezdotykowa, można ją bez obaw stosować na elementach takich jak elektronika czy delikatne oprzyrządowanie.

Tak, metoda czyszczenia jest ekologiczna. Nie generuje odpadów wtórnych a przede wszystkim nie używa szkodliwych chemikaliów. Dzięki temu, proces ten minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.

Zazwyczaj tak, ale tu nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Musimy zbadać potrzeby aby wydać rekomendacje. Zawsze rzeczowo udzielimy informacji przedstawiając argumenty dla konkretnego przypadku.

Generalnie czyścić suchym lodem można prawie wszystko, ale musimy wziąć pod uwagę szereg aspektów, chociażby podejście techniczne, logistyczne czy sens ekonomiczny. Wielokrotnie realizowaliśmy prace, które na pierwszy rzut oka wydawały się niemożliwe lub bezsensowne, dlatego też zachęcamy do konsultacji i dialogu technicznego.

Oczywiście. Jesteśmy w stanie bezproblemowo dojechać w każde miejsce w Polsce oraz zagranicę.

Tak, sprzedajmy. Ze względu na spore doświadczenie w usługach, wiemy jakie urządzenie i osprzęt dopasować do konkretnych zadań.
Zachęcamy do konsultacji w tym zakresie. Jeśli będzie taka potrzeba, to również zorganizujemy prezentację sprzętu.

Zazwyczaj wszelkiego rodzaju maszyny, urządzenia i linie technologiczne w różnych gałęziach przemysłu, a także urządzenia energetyczne również pod napięciem.

Czyścimy powierzchnie zabrudzone wszelkiego rodzaju kurzami, tłuszczami, ogólnymi nawarstwieniami przemysłowymi. Czyścimy również powierzchnie z sadzy.

Firmy świadczące usługi dla przemysłu próbują się angażować w usługi czyszczenia suchym lodem, ale często nie inwestują w szkolenia i brak jest im wszechstronnego doświadczenia w tym zakresie. Sam proces czyszczenia, oglądając filmiki na YouTube, wydaje się banalnie prosty… bo co w tym trudnego? Przecież to wygląda jak mycie myjką na myjni samochodowej. No nic bardziej mylnego…!

Poprawne wykonanie usługi, to kompilacja ogromnego doświadczenia operatorów, nabytego w czasie czyszczenia różnych powierzchni i materii oraz odpowiednio dobranego i przygotowanego sprzętu. Ponadto bardzo dużą rolę odgrywa tu też kombinacja odpowiednio dobranych parametrów ciśnienia, ilości i grubości medium czyszczącego. Do tego mega istotna jest też jakość użytego suchego lodu… ale tu wypracowaliśmy własne know-how i jest to naszą tajemnicą.

Tematyka dla technologii czyszczenia laserem

Tak, jak najbardziej. Nasze lasery przeznaczone są do czyszczenia różnych powierzchni i nadrzędnym celem prac oczyszczeniowych jest to, aby w nie uszkodzić w żaden sposób powierzchni czyszczonej.

Podstawowe korzyści z czyszczenia laserem:

  • bez użycia materiałów ściernych,
  • bez zanieczyszczeń chemicznych,
  • bez hałasu,
  • duża oszczędność energii,
  • metoda bezkontaktowa, czyli bez ryzyka uszkodzenia czyszczonego materiału,
  • czyszczenie trudno dostępnych miejsc,
  • wysoka precyzja czyszczenia i łatwa powtarzalność procesu,
  • bardzo duża higiena pracy,
  • niski koszt całościowy czyszczenia w porównaniu do innych technologii.

Nasze urządzenia mają bardzo wszechstronne zastosowanie zarówno w przemyśle, architekturze, renowacji zabytków jak i w gospodarstwie domowym. Poprzez zastosowanie lasera jesteśmy w stanie niejednokrotnie wykonać zadanie szybciej, precyzyjniej, bez zabrudzenia wtórnego i bez uszkodzenia powierzchni czyszczonej.

Zadania jakie wykonujemy:

  • czyszczenie wszelkich powierzchni metalowych, kamiennych, ceglanych, szklanych i drewnianych z przypaleń, różnych nawarstwień, powłok, zabrudzeń, aktów wandalizmu, sadzy i nalotów atmosferycznych etc.,
  • pełne lub selektywne usuwanie wszelkich powłok i nawarstwień (np. wszędzie tam, gdzie nie   można użyć piaskowania lub innych technik strumieniowo-ściernych oraz chemii),
  • korozja i wżery, przebarwienia termiczne i tlenki,
  • polerowanie lub chropowacenie (np. wszelkie obudowy z metali),
  • rozwijanie powierzchni (jej aktywacja w celu polepszenia adhezji) np. przed malowaniem,
  • odtłuszczanie, etc.

Jeśli jest jakakolwiek powierzchnia jeszcze nam nie znana, a którą trzeba oczyścić, to chętnie podejmiemy się wykonania prób czyszczenia.

Absolutnie nie uszkodzą. Moc lasera jest dostosowywana.

Proces opiera się na wysyłaniu pojedynczych, ultrakrótkich, skupionych impulsów światła, które zostają zaabsorbowane wyłącznie przez zanieczyszczenia i odbite przez element poddawany czyszczeniu. Gdy dochodzi do kontaktu impulsu światła z zabrudzeniem, ten rozprasza swoją energię wytwarzając w nim wysokie ciśnienie. W wyniku tego czyszczona powłoka ulega ablacji, czyli wyparowuje z powierzchni.

Głębokość ablacji można kontrolować i dobierać w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia oraz wrażliwości czyszczonych powierzchni. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego, renomowanego źródła impulsowego światła o bardzo dużej energii impulsu przy zachowaniu niskiej mocy lasera,  czyszczenie jest jak nigdy do tej pory bardzo skuteczne i bezpieczne.

Odbywa się to dzięki precyzyjnej i powtarzalnej wiązce  impulsów światła, regulowanej wieloma parametrami dla każdego rodzaju zanieczyszczenia i powierzchni czyszczonej oraz efektu jaki chcemy uzyskać, tak aby powierzchnia pozostała czysta, nienaruszona i przy tym nienagrzana.

Czyszczenie odbywa się bez uszkodzeń materii czyszczonej, bez kurzu i bez hałasu.

Dlaczego warto nam zaufać? Poznaj te kilka powodów:

  • urządzenia na jakich pracujemy wykorzystują światłowodowe źródła firmy IPG Photonics i są produkowane na terenie UE i odpowiadają wszelkim normom zharmonizowanym stawianym tego rodzaju urządzeniom,
  • wykonujemy zadania zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, nie przekraczając zakładanego czasu realizacji,
  • posiadamy oprzyrządowanie, które pozwala czyścić delikatne elementy nie uszkadzając ich struktury (własne know-how),
  • dobieramy środki osobowe i materiałowe w sposób umożliwiający rzetelną realizację prac,
  • czyszcząc, docieramy do miejsc niewidocznych „gołym okiem”,
  • pracujemy na sprzęcie, który jest naszą własnością,
  • pracujemy w wąskim, doświadczonym składzie osobowym nie powodując chaosu w normalnym funkcjonowaniu Zamawiającego.

Czyszczenie laserowe zabytkowych powierzchni to zaawansowany proces, w którym kluczową rolę odgrywa precyzyjny dobór urządzeń oraz parametrów wiązki laserowej.
Prace czyszczące przy drogocennej, historycznej materii mogą zostać wykonywane wyłącznie laserami pozwalającymi na pełną kontrolę nad procesem oczyszczania, a usuwanie zabrudzeń musi odbywać się w sposób selektywny zachowując integralność wrażliwych materiałów.

Przy czyszczeniu laserowym zachodzi zjawisko ablacji. Odpowiednia długość fali promieniowania laserowego oraz optymalne parametry procesu sprawiają, że światło wyemitowane ze źródła laserowego, zostaje pochłonięte przez nawarstwienia (brud) znajdujące się na czyszczonej powierzchni. Po oderwaniu cząsteczek przylegających do podłoża, promieniowanie laserowe nie dociera głębiej do wnętrza materiału, dzięki temu możliwe jest czyszczenie bez istotnej ingerencji w powierzchnię oraz bez jej uszkodzenia.

Istota i powodzenie całego procesu oczyszczania za pomocą ablacji laserowej polega na doborze odpowiedniej długości fali światła oraz parametrów wiązki lasera zarówno do czyszczonej powierzchni, jak i usuwanych zabrudzeń. Jest to nie lada wyzwanie i wymaga wiedzy z zakresu konserwacji zabytków, inżynierii materiałowej, jak również umiejętności i doświadczenia operatora.

Czyszczenie w konserwacji zabytków musi odbywać się wyłącznie za pomocą laserów wielomodowych i impulsowych. Są to urządzenia o dużej energii impulsu które swoją pełną gęstość mocy osiągają przy niskich częstotliwościach i kalibrowane są w taki sposób, aby nie wprowadzać zbyt dużych temperatur do procesów czyszczenia.

Oczywiście, że tak. Lasery na których pracujemy oferują pełen wachlarz możliwości odparowania zabrudzeń z różnych powierzchni. Aby proces zachodził sprawnie i bezuszkodzeniowo, kontrolujemy czas trwania pojedynczych impulsów, które naświetlają powierzchnię, a także stale unowocześniamy oprogramowanie pozwalające skanować i wypełniać na wiele sposobów powierzchnie czyszczone.

Technologia nasza pozwala na selektywne warstwa po warstwie) odparowanie zabrudzeń w sposób bezpieczny nie naruszając powierzchni wrażliwych.

Zdecydowana większość laserów czyszczących znajdujących się na rynku światowym, to urządzenia przemysłowe pozwalające pracować wyłącznie z powierzchniami metali. Sprzęt ten nie sprawdza się przy czyszczeniu materiałów wrażliwych (pomimo określania tej technologii jako bezinwazyjnej).

Firmy oferujące czyszczenie laserowe zbyt często inwestują w tanie urządzenia oparte na źródłach jednomodowych, które bazują na rozwiązaniach zapożyczonych z innych procesów przemysłowych np. grawerowania albo spawania. Wpływa to bardzo niekorzystnie na sam sposób czyszczenia laserami impulsowymi.

Nasze doświadczenie pozwala na wytypowanie jak największej ilości parametrów istotnych w procesie ablacji dla konkretnych materiałów oraz dobór odpowiednich urządzeń w celu wyeliminowania niepożądanych skutków czyszczenia.

Potrzebujesz pomocy?

Z chęcią pomożemy

Pomożemy twoim maszynom odzyskać dawny blask w nieinwazyjny sposób. Polecamy się także w czyszczenie laserem (np. zabytków). Zapraszamy do kontaktu.